
DRVOREZBARENI NAMJEŠTAJ

Jedan od najpoznatijih bosanskohercegovačkih zanata jeste drvorezbarski zanat. Tradicija drvorezbarstva datira od davnina, a vrlo lijepi predmeti ovog zanata sačuvani su iz osmanskog perioda. Ovaj zanat punu afirmaciju doživljava u austrougarskom periodu, kada se osnivaju škole drvorezbarstva i kada se proizvodi ovog zanata izvoze u evropske zemlje. Predmeti se ukrašavaju duborezom, a ornamentika koja se koristi ima nazive: bosanska, arapska, duboka i geometrijska šara. Rezbareni predmeti ponekad su se ukrašavali i različitim natpisima, plastično izrađenim slovima arapskog pisma, što je predstavljalo prilično rijedak način ukrašavanja.
Konjic je predstavljao centar drvorezbarstva u Bosni i Hercegovini, a taj zanat i danas je raširen u ovom gradu. Uz izuzetno lijepe predmete konjičkog drvorezbarstva, u zbirci Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića izloženi su najreprezentativniji predmeti drvorezbarstva, odnosno drvenog namještaja koji se uvozio i upotrebljavao kao dio pokućstva u bogatim kućama. Neke od tehnika izrade i ukrašavanja namještaja, kao što je intarzija, arabeska i kaligrafija, nisu često primjenjivane tenike ukrašavanja u bosanskohercegovačkom drvorezbarstvu, pa je ova vrsta namještaja predstavljala skupocjenu rijetkost i vrhunska umjetnička djela u obradi drveta. Takav slučaj je i sa seharama iz ove kolekcije, od kojih je najveći dio izrađen na Istoku, a što se prepoznaje u specifičnosti oblika ali i u načinu ukrašavanja.
Između ostalog, zanimljivo je spomenuti komplet namještaja koji je pripadao porodici Safvet-bega Bašagića (1870-1934), poznatog pjesnika, prevoditelja, historičara i političara. Namještaj potječe iz 19 st. i djelo je osmanskih majstora. Izrađen je tako da se više drveta ugrađivalo u jedan predmet, što je veoma neobičan i dojmljiv način ukrašavanja. Uz ovo, namještaj je ukrašen duborezom, intarzijom, arabeskom i kaligrafijom.
-
NAKIT
-
METALNO POSUĐE
-
DRVOREZBARENI NAMJEŠTAJ
-
VEZ I TKANJE
-
ORUŽJE
Sve zbirke su inventarisane, popisane i katalozi su dostupni na zahtjev.
KONTAKT
Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića
Mula Mustafe Bašeskije 21
71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
+387 33 279 800, +387 33 279 777
info@bosnjackiinstitut.ba
biblioteka@bosnjackiinstitut.ba
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak - petak
08:00 - 16:00
BIBLIOTEKA
Ponedjeljak - petak
09:00 - 16:00
POSJETE
Ponedjeljak - petak
09:00 - 16:00
GRUPNE POSJETE SA VODIČEM
Najavljuju se telefonom ili e-mailom
© 2024 Bošnjački institut, sva prava zadržana.